Skip to main content

Faculty of Engineering and Design

Class of 2020 finalists

Messages from the Directors of Studies in Architecture & Civil Engineering


Congratulatory message to the class of 2020 from the Department of Architecture & Civil Engineering.

Department of Architecture & Civil Engineering

Roll of Honour for Finalists from the Department of Architecture & Civil Engineering


Bachelor Of Engineering In Civil Engineering
Mert Akgun
John Wayes Chan
Bradley Cowl
Manish Satesh Khemlani
Qays Anselmo Rosano
Nikita Vasilev
Ahmed Zaki

Master Of Architecture
Timothy Scott

Master Of Science In Architectural Engineering: Environmental Design
Khulud Juma Said Al Ruzaiqi
Alghalyah A S A Alaqel
Rebeka Lucia Anspach
Erin Kelley Bell
Aleksandra Maria Bialas
Kemin Ding
Pragya Gupta
Haiyue Lyu
Sara Belaid Muftah Saeid
Marwan Suhail Musallam Sunakh Zabanoot
Yik Chirt Teoh
Jingrong Wang
Neil Willcock
Duo Xu
Chen Yang
Zifan Zeng

Master Of Science In Architectural Engineering: Façade Engineering
Lisa Jane Cluroe

Master Of Science In Civil Engineering: Innovative Structural Materials
Nok Huen Cyrus Chan
Yiyang Chen
Hanmo Cui
Wenbin Dai
Leung Lai Fong
Jack Lewis Hicks
Ming Jing
Edward Rhys Jones
Ho Kwan Kan
Xing Liang
Chidchanok Loundkaewnoo
Yuxi Lu
Xiaohan Mei
Yi Sui
Chao Wen
Yat Yeung
Chun Huen Kevin Yu
Han Zhang
Hong Zhang
Yufan Zheng
Ningze Zhu

Master Of Science In Conservation Of Historic Buildings
Robert Charles Beavis
Laura Bellamy
Olivia Laura Birks
Connor Lee Brown
Oliver Down
John Durie
Laura Earwaker
Anqi Gao
Benedict Gomme
Jessica Monique Gregory
Eleanor Frances Griffin
Yashpriya Gupta
George Robert Howard William Harrold
Akshata Janardhan Hatle
Emilie Huot
Biao Kong
Iek Jonathan Lambooij
Bart Cornelis Stephanus Levering
Wenqi Liao
Lauren Milnthorpe
Phillippa Lucy Moore
Morgane Juliette Mouchard
Hadas Rix
Charlotte Jane Sexton
Emma Skeldon
Neil Alexander Sutherland
Patraporn Veerakiatikit
Bronte Harriet Vivian-Crowder
Darren Paul Watson
Laura Lee Wheeler
Lauren Danielle Williams
Ruo Shan Yau
Qinrui Zhang

Doctor Of Philosophy
Paul Maxime Bayle
Rachel Kate Mitchell
Shaghayegh Mohammad
Muzzamil Shakil

Message from the Director of Studies in Chemical Engineering


Congratulatory message to the class of 2020 from Dr David Hassell.

Department of Chemical Engineering

Roll of Honour for Finalists from the Department of Chemical Engineering


Master Of Science In Environmental Engineering
Nusrat Chowdhury
Benjamin John Croad
Yuchi Cui
Yuhong Duan
Georgina Hutchings
Eleftherios Killis
Luke Hubertus Lagaay
Matthew Alexander Macfarlane
Flavia Olivieri

Master Of Science In Sustainable Chemical Engineering
Adetoro Oluwatoyin Adetayo
Chloe Campion
Robert Hugh Gordon
Ziying Ma
Sotia Neophytou
Eleni Nicodemou
Shevani Reji Muthukumar
Jared Salif Justice Sey

Doctor Of Philosophy
Ida Francesca Amura
Olivia Bailey

Messages from the Directors of Studies in Electronic & Electrical Engineering


Congratulatory message to the class of 2020 from the Department of Electronic & Electrical Engineering.

Department of Electronic & Electrical Engineering

Roll of Honour for Finalists from the Department of Electronic & Electrical Engineering


Bachelor Of Engineering In Computer Systems Engineering
William Piper

Bachelor Of Engineering In Integrated Mechanical And Electrical Engineering
Ilan Asser

Master Of Science In Mechatronics
Charles Amaechi Anuyagu
Georgy Grishchenko
Ryan Inis Paul Hughes
Maha Hussain
Guanqun Li
Jin Ann Lim
Xinyuan Lu
Raghav Naidu
Niki Maria Nikiforidi
Daniel Opoku-Amoateng
Jasper Richardson

Master Of Science In Robotics And Autonomous Systems
Zhe Deng
Stylianos Exadaktylos
Xiang Miao
Paria Moghiseh
Thomas Newland
Dimitrios Psarros
Yue Qin
Varun Kumar Sampath Kumar
Chow Yee Wang
Minhao Xu
Gengqian Yang
Xinlei Zhang
Wanlong Zhao

Doctor Of Philosophy
Karl Henrik Anton Bolmgren
Elizabeth Lloyd
Chenning Wu
Dong Xing
Zixuan Zhu

Messages from the Directors of Studies in Mechanical Engineering


Congratulatory message to the class of 2020 from the Department of Mechanical Engineering.

Department of Mechanical Engineering

Roll of Honour for Finalists from the Department of Mechanical Engineering


Bachelor Of Engineering In Mechanical Engineering
Gabriel Choon Kiong Oh
Thanaruj Waiwitlikhit

Master Of Science In Automotive Engineering
Shuyang Cai
Liang Chen
Yue Chen
Michaela Christou
Jirateep Chuchinnawat
Kayleigh Marie Crosbie
Kieran Lewis Dibley
Tanmay Manoj Gadre
Binoy Nitin Gandhi
Qiaozi Hu
Wenbo Hu
Pei Huang
Nan Jiang
Seeavash Keshavarzi
Kuntal Vijay Lanjekar
Hsin-Sheng Lee
Linyu Ma
Omer Salah Abdalla Mohamed
Yingqing Pan
Hyekyung Ryu
Zayn Ul-Abideen Shah
Nan Shao
Bin Shen
Yujiang Song
Liping Sun
Keita Togawa
Alexander Thomas Valentine
Junyan Wang
Yihan Wang
Maoyuan Wei
Yanxin Wu
Tengfei Zhang
Tianchen Zhao

Master Of Science In Engineering Business Management
Sultan Majed O Alsubaie
Martin William Barnett
Wendy Yadira Bertrand Castellanos
Praewa Bhaholpolbhayuhasena
Berta Bujidos
Shiyu Cheng
Jonathan Co
Abdelmoneim Mohamed Adel Soliman Elshewy
Pavlos Giannakou
Carol Mabel Hoffmann
Ching-Kai Hsu
Yilong Hu
Ho Yuet Howard Kong
Bunsita Kong-Gij
Gexing Liu
Bin Lyu
Alexander James Morgan
Oliver James Redington
Muhammad Umair Shaikh
Rongbo Shang
Yuling Shen
Yanning Si
Kailash Jayant Soni
Runn Tantisiriwat
Jingyu Wang
Shidi Wang
Fang Wei
Kang Wei
Jingwen Xiang
Xinnan Xiang
Qing Yang
Kun Yao
Yiwei Yao
Adam Yousif
Danni Zhao

Master Of Science In Engineering Design
Jan Łukasz Borzyński
Tian Dong
Aran Kouhi Ortakand
Huan Liu
Hayley Jasmin Mcguire
Hiroyuki Okamoto
Marco Rodrigues Petralia
Samuel Peter Phillips
Kyriakos Polydorou
Cameron David Rykiel
Zeyu Sun
Alexander Archie Robert Walker
Yihang Wang
Tianrui Xiao

Doctor Of Philosophy
Ashwini Agarwal
Fabrizio Bucciarelli
Jun Yu Harry Chu
Marcin Jan Krasny
Falk Schneider
Stefan Tüchler