University of Bath

See the list of requesters and approvers in your department for hourly paid workers

Find out who within your department can request and approve the hiring of hourly paid workers across the University.

Requesters and approvers

Department/Faculty Office Requesters Approvers
Academic Registry Jen While James Arthur
Academic Skills Centre - including FLC Chang He, Karen Spillard Sarah Williment, Rachel Wood
Accommodation & Hospitality Services Kate Noad, Robyn Blackmore, Steve Rose, Mike Gale, Ben Jones, Anna Milczarek, Kamil Gartska, Kelvin Bateson-Keys, Nicola Johnson, Emily Quinnell, Kelly Sheppard, Sarah Stevens, Santiago Carques Vilch, Mike James, Neil Rigby, Gareth Jones, Anton Gudiak, Jenny Doherty, Debbie Price Paul Harvey, Patricia Echegaray, Jonathan Bowker, Clare Cobb, Kevin Houston, Matt Waldron, Kevin McCormick, Nik Irvine, Felicity Walker, Louise Fallows
Architecture & Civil Engineering Claire Hogg Stephen Emmitt
Biology & Biochemistry Janine Blincow, Lauren Hunter Teresa Buckley
ahs Retail Operations James Jeffery, Neal Johnston John Morgan, Katie Sivil
Careers Service Jayne Hacker, Anne Baildon, Rebecca Wray Ghislaine Dell, Tracey Wells
Centre for Learning & Teaching Shaun Stephenson-McGall, Emma Scrase Andrew Pitchford
Chemical Engineering Amy Phillips  Tim Mays
Chemistry Shula Dennard Matthew Jones, Andrew Johnson
Computer Science Sue Paddock, Claudia Emery Pippa McLernon
Computing Services Sherilyn Elmes, Graham McNally, Steph Jewitt Roger Jardine, Gordon Roberts
Department for Health Nagma Van Kampen, Lucy Gaffney, Sharon Firkins Fiona Gillison, Ant Bush, Polly McGuigan
Development & Alumni Relations Liz Foot, Christine Andrews Molly Southwood, Gavin Maggs
Doctoral College Neil Bannister, Kate Morley, Eleanor Parker Val Skinner, Simon Gane, John Brice
Economics Fiona Carlyon, Jo Parry, Thomas Lepic Peter Postl, Chris Martin, Matteo De Tina
Education Alison Mayes, Katerina Ray Andrea Abbas, Elisabeth Barratt Hacking
Electronic & Electrical Engineering Ann Linfield Adrian Evans
Estates Jane Eyles Joe Bennett, Martyn Whalley
Faculty of Engineering & Design - Faculty Office & Technical Services Alexa Kaby, Alana Fiorelli Emma Greeley, Loretta Gibson
Faculty of Humanities & Social Sciences - Faculty Office Dawn Cox, Jo Wright, Rachel Sherring-Lucas, Alison Brice, Amy Haughton Ann-Marie Hartland, Elise Merker, Louise Andrews, Martin Gore, Emily Richards
Faculty of Science - Faculty Office & Technical Services, Microscopy & Analysis Suite Karen Croker, Alan George, Daniel Lou-Hing, Ursula Potter, Marguerite Hallett, Meghan Doran-Rowe Amanda Harper, Malcolm Holley, Anneke Lubben
Finance & Procurement Angela Milsom, Tony Brett Simon Fenne, Martin Williams
Human Resources (excluding Westwood Nursery) Kym Weeks Richard Brooks, Peter Eley
Edge Arts Rebecca Fox Victoria Wastling
Institute for Policy Research Matt Dickson, Hannah Durrant Nick Pearce
International Relations Office Partnerships & Mobility: Caroline Dangerfield, Tracey Stenson Jukes, Recruitment: Andy Howman, Virginia Irwin, Fay Pafford Partnerships & Mobility: Bernie Morley, Recruitment: Mark Humphriss
Library Christopher Roberts, Kara Jones Hannah South, Andrew Hutchinson
Marketing & Communications - including Corporate Communications, Digital Marketing & Communications and Imaging, Design & print Services Gail Gillespie, Gemma Noyce, Anna Prandy Laura Andrews, Louise Scattergood
Mathematical Sciences Elaine Ritchie, Thea Piper, Rachael Chambers, George Gibbs, Myla Watts Teresa Buckley, Paul Milewski
Mechanical Engineering Cheryl Rothwell Gary Lock
Natural Sciences Paula Gabriel, Helena Lake Paul Snow, Susan Crennell
Office of the University Secretary - including Dental Centre Sue Stove, Carole Cox Mark Humphriss, Louise McCollum/Jessica Scott (job share)
Office of the Vice President (Implementation) Zoe Jeffrey, Jen Scheppers Steve Egan
Pharmacy & Pharmacology Julia Pearce, Paula Harding, Tom Romain, Edyta Zwolska Pippa McLernon
Physics Joanna Lucyszyn Pippa McLernon
Politics, Languages & International Studies (PoLIS) Hannah Cook, Lauren Jones Paul Goode, Nicholas Startin
Psychology Caroline Ransford, Rebecca Wise, Emily Horne Richard Joiner
Research & Innovation Services (RIS) - including IP & Legal Services Kay Gallagher, Pete Hompstead Alison Evans
School of Management Rachel Lewis, Melanie Torrance, Natalie May, Eileen Flude Eloise Roberts, Samantha Dennis
Security Mike Porter Brian Schofield
Social & Policy Sciences (SPS) Alison Borgelin, Claire Goldie Joe Devine, Kate Tuckwell
Sports Development & Recreation Sophie Hamer, Stuart Stenhouse, Jane Williams, Carly Symons, John Flower, Claire Sidebottom, Samuel Holmes, Chris Burling, Tom Ellis, Melanie Collins, Louise Rose Katherine Binks, Greg Sharp
Student Recruitment & Admissions - including WPO Hilary Brummit, Gillian O'Carroll, Heather Lee-Wright, Yolanda Scott, Rebecca O'Leary Annette Hayton, Andrew Ross, Stephanie Gan, Pip Pisanu, Sam Wenman
Student Services - including Chaplaincy Lizette Makin, Millie Davis, Sophie Boyce, Rob Heyes, Aylene Clack Catherine Bailey, Anthony Payne
Students' Union Bars & Marketing: Mark Whelan, SU admin student staff across SU: Paul Brooks, Donna Ashford, Sports coaches: Jo Dixon, Matt Price Bars & Marketing: Michael Dalton, SU admin student staff across SU: Mandy Wilson-Garner, Sports coaches: Polly Hawker
Vice-Chancellor's Office - including Internal Audit Adam Gould Tom Stanton
Westwood Nursery Nabeeha Dodson, Janice Bindon Pauline Young, Chris Young